Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

דף הבית

לוח מודעות

פורום המכינה

הלו"ז השבועי

עמותה

מכינה

מחזורים

הנושאים הנלמדים

איך נרשמים?

גלריות

תודות לתומכים

פעילות תורמת

הכרת הארץ וחברה

שיעורים מוקלטים

צוות ההדרכה

המרצים הקבועים

יזכור

תרום לנו

קישורים

צור קשר

 

 

"נחשון" - המכינה הקדם צבאית למנהיגות חברתית, היא המכינה הישראלית  הראשונה הפתוחה לכל.

המכינה  מוכרת ע"י  משרד החינוך וע"י  משרד הבטחון וצה"ל.

המכינה פועלת זו השנה התשיעית. במכינה עולות שאלות מהותיות המעסיקות נוער ישראלי והיא מזמנת לנוער מגע עם מגוון של תשובות ושל מטעני ידע, הנרכשים בדרך חוויתית ובהתנסות אישית וקבוצתית.

           

מטרת המכינה -  לטפח מנהיגות צעירה בעלת מודעות חברתית, מוטיבציה ורצון לתרום בכל דרך לקיומה ולאיכותה של החברה הישראלית כולה (אינה נושאת זיהוי פוליטי- מפלגתי כל שהוא).

חניכי "נחשון" לומדים  באופן חוויתי את התחומים העיקריים של המדרשה - מנהיגות, לימודי יהדות, ציונות, הכנה לצה"ל והכרת הארץ ותושביה. בנוסף, מגוון רב של נושאים המעשירים את הדעת ואת הרגש - ובכללם: פילוסופיה, משטר פוליטי, גיאופוליטיקה, אקטואליה, תקשורת, כלכלה, קבוצות האוכלוסייה השונות ועוד ועוד. החניכים עוברים פעילויות רבות בסימן ההכנה לצבא כגון אימוני כושר גופני,  מסעות, ניווטים, הישרדות, גדנ"ע, ביקור בבסיסים, מפגש עם חיילים ומפקדים,  מורשת קרב ותולדות המלחמות ועוד.

במהלך המכינה מתקיימות ע"י החניכים פעילויות התנדבותיות, בסיוע לקבוצות אוכלוסיה שונות הזקוקות לכך. כמו כן,  מתקיימת עשייה של אזרחות פעילה ומעורבות למול גופים ממשלתיים  וציבוריים שונים,  במגמה לתיקון ליקויים ולשינוי אמות מידה בתחומים שונים.

 

ב"נחשון", החניכים שותפים מלאים להכוונה ולניהול העצמי. חוליות המורכבות מחניכי המכינה מטפלות בכל תחומי החיים  התכנים הנלמדים, הטיולים והסיורים, היעדים וההיקף  של הפעילות התורמת, אורחות החיים, תחזוקת המתקנים וקשרי החוץ של המכינה. החיים בקבוצה, הפעילות התורמת המעשית וההתמודדות עם לחץ, משימות, לוחות זמנים ובעיות אחרות, מביאים את חניכי נחשון לפתח נחישות, משמעת עצמית, יכולת אישית ויחסי אנוש, מודעות עצמית וקבוצתית, אמינות ואחריות.

והעיקר לנצל  ולתעל את כל אלה בכדי לעשות למען החברה הישראלית. מכל מקומותיה ורבדיה של החברה אנו באים ל"נחשון" ומכאן יוצאים לכל עבר כדי לתרום את חלקנו...

ואכן, "נחשון" ובוגריה ממשיכים לשמור  על קשר במהלך שרותם הצבאי ולאחריו. גם בכל מחזור בינו לבין עצמו וגם בין מחזורי הבוגרים ובינם לבין המחזור החדש.

הליווי החינוכי והחברתי ב"נחשון", מתקיים ע"י צוות גדול ומגוון ובניהולם של בעלי נסיון והסמכה בתחומי הצבא והחינוך. משרד החינוך, משרד הבטחון (ע"י אגף הנוער והנח"ל) ועמותת "נחשון" (שהוקמה לצורך זה), מלווים את התוכנית, את דרך ביצועה ואת התנאים הכלליים לקיומה של המכינה.

 

שיטת הפעילות החינוכית  - חניכי "נחשון" לומדים  באופן חוויתי את התחומים העיקריים של המדרשה - מנהיגות, לימודי יהדות, ציונות, הכנה לצה"ל, הכרת הארץ ותושביה ופעילות תורמת לקהילה. לתהליך למידה מובנה זה, מתווספים נושאים המעשירים את הדעת ואת הרגש - ובכללם: פילוסופיה, משטרים, פוליטיקה, גיאופוליטיקה, אקטואליה, תקשורת, כלכלה, קבוצות האוכלוסייה השונות ועוד ועוד.

החניכים עוברים פעילויות רבות בסימן ההכנה לצבא כגון אימוני כושר גופני,  מסעות, ניווטים, הישרדות, גדנ"ע, ביקור בבסיסים, מפגשים עם חיילים ומפקדים,  מורשת קרב ותולדות המלחמות ועוד.

במהלך המכינה מתקיימות ע"י החניכים פעילויות התנדבותיות, בסיוע לקבוצות אוכלוסיה שונות הזקוקות לכך. כמו כן, מתקיימת עשייה של אזרחות פעילה ומעורבות מול גופים ממשלתיים  וציבוריים שונים,  במגמה לתיקון ליקויים ולשינוי אמות מידה בתחומים שונים.

ב"נחשון", החניכים שותפים מלאים להכוונה וניהוג משותף של המכינה יחד עם הצוות החינוכי. חוליות המורכבות מחניכי המכינה מטפלות בכל תחומי החיים, התכנים הנלמדים, הטיולים והסיורים, היעדים והיקף הפעילות התורמת, אורחות החיים, תחזוקת המתקנים וקשרי החוץ של המכינה.

 

החיים בקבוצה, הפעילות התורמת המעשית וההתמודדות עם לחץ, משימות, לוחות זמנים וקשיים אחרים, מביאים את חניכי נחשון לפתח נחישות, משמעת עצמית, יכולת אישית גבוהה ויחסי אנוש, מודעות עצמית וקבוצתית, אמינות ואחריות.

 

48 חניכי וחניכות מחזור י' הנוכחי לומדים בתנאי פנימייה מלאים, לאחר שדחו את שירותם הצבאי לצורך זה בלבד. המחזור החל דרכו במדרשה בספט' 2006 ויסיימה בסוף יוני 2007 ובכך יצטרף אל 460 הבוגרים והבוגרות של המחזורים הקודמים, חלקם כבר לאחר השרות הצבאי וכולם נושאים עימם את עוצמת החוויה ה"נחשונאית".

"נחשון" היא משפחה אחת השואפת לשמור על קשר הדוק, מתמשך ופורה עם בוגריה.

 

 הליווי החינוכי והחברתי ב"נחשון", מתקיים ע"י צוות מגוון ובניהולם של בעלי נסיון והסמכה בתחומי הצבא והחינוך.

 

 העמותה:           נשיא העמותה אלוף (מיל') זאב ליבנה

 

  יו"ר העמותה  - דני לימור. נייד 351567-050

 

 צוות המדריכים במדרשה

 מנהל המכינה זאב נתיב -   8611555-09, 8345380-052 טלפקס 8627699 -09

 ראש המדרשה - גלעד אולשטיין 9700087-08, 8345381-052

 

 מדריכים יעל כץ, דניאל ברקלי, אלדד וייל ורעות בן דב.

 המזכירה אילנה סלע 8345384-052

 (נייד מכינה - 345382/3/5- 058)

 מיקום המדרשה: "מצודת יואב", על סוף הדרך בכביש 35 שבין קרית גת (צומת פלוגות) לבין אשקלון (צומת ברכיה), מול קיבוץ

שדה יואב ו"חמי יואב". ליד ובצמוד לצומת "גבעתי"

 כתובת: "נחשון" - המדרשה

 "מצודת יואב"

 ד.נ. לכיש דרום 79532

 טל. 6896891-08 פקס: 6896892-08

 

 "בהגיעי למקום הזה, הצבתי לעצמי שתי מטרות. האחת, לצאת עם בסיס ערכי המלווה בסקרנות ללמידה והעמקה.השנייה,       לדעת לעבוד באופן מקצועי במסגרת של קבוצה, צוות, ובאופן אינדיוידואלי. אין ספק שהמכינה מעניקה לי את הבסיס     האולטימטיבי לממשן."

                                  - חניך ב"נחשון"

"מתוך שהיו עומדים ונוטלין עצה אלו מאלו

קפץ נחשון בן עמינדב וירד לים תחילה"

 

מסכת סוטה ל"א